Polysulphate to nowy nawóz, o wysokiej zawartości siarki, dostępny w naturalnym stanie i wydobywany w Wielkiej Brytanii.

Wyjątkową zaletą jest jego dodatkowanaturalna zawartość innych składników pokarmowych. Polysulphate® pochodzi z polihalitowej warstwy skalnej, znajdującej się ponad 1000 m poniżej dna Morza Północnego u wybrzeży North Yorkshire w Wielkiej Brytanii. Złoża powstałe 260 milionów lat temu znajdują się na głębości 150-170 m poniżej pokładu potażu w kopalni Cleveland Potash Boulby Mine.

Główny pokład polihalitu osiągnięto we wrześniu 2010, wydobywając na powierzchnię pierwsze próbki. Szacuje się, że to źródło może zawierać ok. jeden miliard ton surowca

Polysulphate (nazwa handlowa tego polihalitowego nawozu) jest dostępny zarówno w postaci granulatu jak i proszku. Produkt granulowany o rozmiarze 2-4 mmm ma doskonałe właściwości rozrzutu i jest idealnym produktem do stosowania razem z nawozami azotowymi.

Boulby mine stratigraphy showing where polyhalite is found

Polysulphate zawiera

48% SO3 w postaci siarczanu
14% K2O z siarczanu potażu
6% MgO z siarczanu magnezu
17% CaO z siarczanu wapnia

Korzyści płynące z potasu, magnezu iwapnia

Oprócz siarki, Polysulphate zawiera dodatkowo cenne składniki jakimi są potas (K2O), magnez (MgO)i wapń (CaO).

Potas powinien być regularnie wprowadzany do gleby w oparciu o analizy jej stanu i z racji usuwania go z pola wraz z plonem. Badania pokazały, że rezerwy w glebie ulegają zmniejszeniu, z coraz większą ilością gleb uprawnych osiągających wskaźnik 0 lub 1. Większość potasu w zebranym plonie zbóż jest w słomie. Tak więc gdy sprzedaż słomy jest zasadna ekonomicznie, należy zwiększyć dawkę potasu by uzupełnić niedobory. Potas w Polysulphate uzupełnia standardowe nawożenie.

Magnez jest często stosowany wyłącznie do niektórych upraw i warzyw dochodowych Ten makroskładnik jest częścią chlorofilu wszystkich roślin zielonych i jest niezbędny w procesie fotosyntezy. Jest usuwany w znaczących ilościach podczas zbiorów wszystkich upraw. Zastosowanie Polysulphate zapewni uzupełnienie tego składnika, który zazwyczaj bywa pomijany.

Czwartym składnikiem Polysulphate jest wapń, co oznacza, że nawóz ten nie zawiera innych składników niż takich o wartościach odżywczych. Wapń jest odpowiedzialny za prawidłowy podział komórek i wzmacnianie ścian komórkowych. Polysulphate pomaga zachować niezbędne rezerwy wapnia w glebie.

Polysulphate jest szczególnie odpowiedni dla upraw, które preferują niski poziom chlorków w glebie, takich jak tytoń, winogrona i inne owoce oraz tam gdzie pożądana jest wyższa zawartość suchej masy np. w ziemniakach.