Czy chcieliby Państwo konsekwentnie zwiększać plony, aby zapewnić długotrwały sukces swojego gospodarstwa? Czy w kwestii nawożenia szczególnie istotne są dla Państwa efektywne wykorzystanie składników pokarmowych i stosowanie naturalnych produktów? W takim razie wypróbujcie Państwo ESTA Kieserit i przekonajcie się o jego wyjątkowym działaniu na własnym polu.

Czy możliwość nawożenia wczesną wiosną nie jest znacznym usprawnieniem? Stosując ESTA Kieserit mogą Państwo indywidualnie ustalić termin nawożenia. Elastyczność stosowania, wysoka koncentracja składników i całkowita ich rozpuszczalność w wodzie gwarantują skuteczność nawozu.

ESTA Kieserit jest produkowany w całości z naturalnego minerału jakim jest kizeryt. Gwarancja jakości surowca bezpośrednio przekłada się na jakość produktu, który cechuje się 100 % rozpuszczalnością w wodzie. Minerał kizeryt bardzo szybko i łatwo rozpuszcza się, ponieważ proces krystalizacji można niemal natychmiast odwrócić.

Wybór ESTA Kieserit to zawsze najlepsza decyzja! Ten granulowany siarczan magnezu można stosować na glebach piaszczystych zarówno jesienią oraz z powodzeniem wczesną wiosną – nawet na jeszcze zamarzniętą glebę. Po zimie rośliny winny jak najszybciej zregenerować wszelkie uszkodzenia, do tego potrzebne są składniki pokarmowe dostępne dla roślin natychmiast.

Pomimo, że rośliny najintensywniej pobierają magnez i siarkę wczesną wiosną, należy pamiętać, że do 30 % tych składników pobierane jest również po okresie kwitnienia, dlatego duża elastyczność stosowania jest zdecydowanie zaletą nawozu ESTA Kieserit.

Rozpuszczalność w wodzie minerałów zawierających magnez, przy temp. 20°C

MinerałWzór chemicznyRozpuszc­zalność g/l
objętość końcova
KizerytMgSO4 · H2O342A
Dolomit*CaMg(CO3)20,01C
Magnezyt*MgCO30,017D
Wodorotlenek magnezuMg(OH)20,009B
Tlenek magnezuMgO0,006A

ESTA Kieserit chroni uprawy przed skutkami naprzemiennego zamarzania i rozmarzania oraz przymrozków, a także przed stresem cieplnym i oparzeniami słonecznymi, zwiększając w ten sposób stabilność plonów. Nie chcą Państwo być zależni od pogody? Polecamy wzmocnienie roślin nawozem ESTA Kieserit – dla wysokich plonów i zdrowych upraw.

Rośliny cierpiące na niedobór magnezu są znacznie bardziej wrażliwe na wysoką temperaturę i silne promieniowanie słoneczne niż rośliny dobrze zaopatrzone w ten pierwiastek. W przypadku niedoboru magnezu energia „niezużyta” do tworzenia cukrów w procesie fotosyntezy powoduje powstawanie tzw. wolnych rodników tlenowych, które uszkadzają komórki. Dlatego szkody spowodowane przez światło są tym większe, im bardziej intensywne jest promieniowanie słoneczne i im niższa jest zawartość magnezu w liściach.

Niedobór magnezu prowadzi do upośledzenia rozwoju całej rośliny. Wysokie temperatury jeszcze bardziej nasilają ten efekt. Z jednej strony silnie zahamowany zostaje rozwój korzeni, z drugiej zaś dochodzi do ograniczenia rozwoju pędów. Stres cieplny w połączeniu z niedoborem magnezu prowadzi do ograniczenia poboru składników pokarmowych i wody oraz ich transportu, co z kolei powoduje straty w zbiorach. ESTA Kieserit zwiększa tolerancję roślin na stres i w efekcie wpływa na stabilność plonowania.

Niedobór magnezu powoduje, że liście stają się wrażliwe na promieniowanie słoneczne

Stres cieplny w połączeniu z niedoborem magnezu prowadzi do ograniczenia poboru składników pokarmowych i wody oraz ich transportu, co z kolei powoduje straty w zbiorach

ESTA Kieserit to jedyne połączenie magnezu i siarki, pochodzących z naturalnego źródła surowców jakim jest kizeryt. Magnez odpowiada za wzrost i funkcjonowanie systemu korzeniowego w zakresie pobierania wody i składników mineralnych z gleby oraz tolerancji na krótkoterminowe susze oraz na działanie niskich temperatur. Siarka zawarta w ESTA Kiesericie ma bezpośredni wpływ na wzrost plonu poprzez efektywne wykorzystanie azotu. Wpływa też na większą odporność roślin na stresy abiotyczne i choroby. Idealne połączenie magnezu i siarki w nawozie ESTA Kieserit pozwala osiągać wysokie plony.

Zalecana ilość nawozu dla gleby o średniej zasobności w magnez

Kizeryt – minerał naturalnie występujący w surowych solach potasowych – składa się z magnezu i siarki siarczanowej, będących głównymi składnikami pokarmowymi dla roślin. Połączenie obu tych składników pokarmowych jest niezwykle skuteczne, ponieważ znacząco zwiększa bezpośrednią i natychmiastową przyswajalność dla roślin, a tym samym także jakość i wielkość plonów. W ten sposób rośliny mogą od razu przyswajać oba składniki odżywcze. Ponieważ kombinacja ta ma neutralne pH, nie powoduje zakwaszenia gleby. Ponadto dodatkowo poprawia zaopatrzenie roślin w siarkę oraz wykorzystanie dostępnego azotu.

Pozwala to zaoszczędzić na kosztach nawozów azotowych, spełnić wymogi przepisów dot. ochrony środowiska i jednocześnie poprawić bilans azotowy upraw. ESTA Kieserit to niezwykle korzystna cenowo i efektywna alternatywa dla nawożenia siarką przy użyciu nawozów azotowych.

Dotyczy to również pól o stosunkowo dobrym zaopatrzeniu w magnez. Coraz częściej okazuje się bowiem, że rośliny uprawne mają ograniczoną zdolność przyswajania magnezu, ponieważ magnez w przeciwieństwie do potasu i innych składników pokarmowych jest pobierany tylko biernie (przez przepływ masowy). Niedobór magnezu ujawnia się zwłaszcza podczas dłuższych okresów suszy.

Magnez i siarka to wyjątkowe składniki pokarmowe