Flora Praszka Dzień Rzepaku już za nami - zobacz jak było! - Flora Praszka

TeamViewer Portable.... Poczta - Flora....

Dzień Rzepaku już za nami – zobacz jak było!

Dzień Rzepaku w Kostowie koło Byczyny już za nami. Przypomnijmy sobie jak było oraz co mogliśmy zobaczyć podczas tego spotkania polowego.

W piątek, 25 maja 2018 r., o godzinie 10.30 na Opolszczyźnie w miejscowości Kostów koło Byczyny odbyło się cykliczne spotkanie polowe. Tematyka dotyczyła zbóż oraz jak sama nazwa imprezy wskazuje – rzepaków. Organizatorem spotkania była firma Flora Praszka oraz Gospodarstwo Rolne Kost – Rol Sp. z o.o. w Kostowie k. Byczyny.

Dzień Rzepaku to przede wszystkim poletka demonstracyjne

“Dzień Rzepaku” w Kostowie koło Byczyny to przede wszystkim możliwość wspólnego zwiedzania poletek demonstracyjnych rzepaku oraz pszenic. Przed rozpoczęciem omówienia odmian roślin rolniczych był wstęp dotyczący warunków atmosferycznych od momentu zasiewu, aż po dzień zwiedzania. Ujęte zostały nie tylko opady, ale również transpiracja. Jak mogliśmy się dowiedzieć, na terenie prezentowanych poletek, od października 2017 do maja 2018 transpiracja była na poziomie 345, a opad wyniósł 210 mm. Deficyt wody wyniósł -135 mm. Pomimo tak trudnych warunków na poletkach widać było, że rośliny bardzo dobrze sobie poradziły – szczególnie rzepaki.

Nietypowy rok – z czym było się nam zmierzyć?

“Dzień Rzepaku” w Kostowie to była dobra okazja do zobaczenia, jak w tym trudnym roku poradziły sobie różne odmiany rzepaku i pszenic. W obecnym sezonie wegetacyjnym doświadczyliśmy wilgotnej jesieni. Dodatkowo dwukrotne przyszło ochłodzenie i mróz w marcu oraz suchy okres wegetacji wiosennej. Te czynniki mocno zróżnicowały odmiany między sobą. Nie mniej jednak mocno wyróżniła się pszenica Joker, Colonia oraz Lindbergh. W przypadku rzepaków lista odmian, które bardzo dobrze sobie poradziły w tym trudnym sezonie była dużo dłuższa. Warto tu wspomnieć o Kudze, Rohanie, Amazonie czy o odmianie Aspect. Odmiana Aspect to zupełna nowość – dostępna w sprzedaży już od tego roku. Odmiana ta ma odporność na wirusa żółtaczki rzepy TuYV.

Maszyny rolnicze – kto ich nie kocha?

Na “Dniu Rzepaku” w Kostowie nie mogło zabraknąć również sprzętu rolniczego. Tym razem w Kostowie można było zobaczyć, a nawet się przejechać traktorem Kirovets K744. Był również kombajn zbożowy białoruskiej marki Gomselmash, uniwersalna przyczepa Atlant ze ścianą przesuwną z możliwością zmiany adapterów. Maszyny te zostały udostępnione przez firmę Agromilka z Nowej Soli k. Zielonej Góry.

Oprócz sprzętu rolniczego i odmian roślin rolniczych można było zapoznać się z nowymi technologiami ochrony i biostymulacji roślin rolniczych, spotkać się z przedstawicielami firm partnerskich oraz zadać nurtujące pytania – a było ich nie mało…

Kolejne spotkanie polowe w Kostowie już za rok. Serdecznie Państwu dziękujemy za tak liczne przybycie i wspólne zwiedzanie poletek. Do zobaczenia za rok 🙂

Katarzyna Szponar